Tävlingskalender 2019 med DM

Tävlingsprogram Västergötland 2019

Terräng – långlopp (Länk till PDF)

  • 19 jan Stadion Marathon Stockholm Team Ultra Sweden LK
  • 26 jan Billingen X-trail Winter Challenge Billingen X-trail Sportsclub
  • 9 mar Skövde 6-timmars Team Ultrasweden LK
  • 2 apr Varvetmilen Lidköping Lidköpings VSK
  • 7 apr TIF Terrängen Trollhättans IF
  • 13 apr Skövdeloppet IFK Skövde Friidrott
  • 14 apr Varvetmilen i Trollhättan LK TV-88
  • 26 apr Billingen X-trial Night mare Billingen X-trail Sportsclub
  • 27 apr Billingen X-trial Billingen X-trail Sportsclub
  • 27 apr Undenästerrägnen SOK Unden
  • 4 maj MAIF Springtime Mariestads AIF
  • 4 maj UT-milen Ulricehamns OK
  • 9 maj Vårruset Vänersborgs SK
  • 11 maj Lidköpings Stadslopp Lidköpings IS
  • 25 maj Borås Ultra Marathon SOK Knallen
  • 29 maj Maratonstafetten Trollhättans IF/SOK
  • 30 maj Milterrängen Tibro AIK FIF
  • 6 jun Navåsen trailrun Navåsens FK
  • 8 jun Billingen X-trial Sommarland Billingen X-trail Sportsclub
  • 8 jun Alingsåsloppet OK Skogshjortarna
  • 28 jun Midnattsloppet Kvänum Kvänums IF
  • 29 jun BillingenTrail Marathon IFK Skövde Friidrott
  • 8 jul Riddarsprånget SOK Unden
  • 19 jul Kraftprovet Trollhättans IF/SOK
  • 26 jul Läckövarvet Kållandsö GOIF
  • 7 aug Sörörundan Gullpångs IF
  • 17 aug Trollhättan City Trail LK TV-88
  • 24 aug Mariestads Marathon Mariestads AIF
  • 31 aug Hagenloppet IF Hagen FIK
  • 31 aug Edet Runt IK Bergaström
  • 31 aug Mullsjö X-trial halvmaraton Mullsjö SOK
  • 7 sep Lilla Martenloppet Skene SoIS
  • 7 sep Rådalunken Lidköpings VSK
  • 14 sep Kretsloppet Korpen Borås
  • 14 sep Skräcklanmaran LK TV-88
  • 21 sep Västgötaloppet Trial Äspereds IF
  • 22 sep Terräng DM kort Vedums AIS
  • 5 okt Mössebergslunken IK Wilske
  • 12 okt Billingehusloppet IFK Skövde Friidrott
  • 12 okt Running Lights Alingsås IF
  • 19 okt Åsaflåset Tidaholms SOK Sisu
  • 26 okt Halloweenloppet IF Hagen FIK
  • 9 nov Borås 6-timmars SOK Knallen
  • 31 dec Sylvesterloppet Vänersborg Friskis & Svettis Vänersborg

DM-Tävlingar i Västergötland 2019

  • 12/1 Inomhus–DM Uddevalla BDFIF/VFIF + föreningar
  • 9/3 DM 6-timmarslöpning Skövde Team Ultrasweden LK
  • 2/4 DM 10 km landsväg Lidköping Lidköpings VSK
  • 26/5 DM 5 000m (UDM 2000/3000m) Trollhättan Trollhättans FIK
  • 11/6 DM 1-timmeslöpning Tibro Tibro AIK FIK
  • 15 jun Arena-DM i samband med Vänerspelen Lidköpings IS
  • 26/7 DM Halvmarathon Lidköping Kållandsö GOIF
  • 24/8 DM Marathon Mariestad Mariestads AIF
  • 22/9 DM Terräng Kort Vara Vedums AIS
  • 19/10 DM Terräng Lång Tidaholm Tidaholms SOK SISU

Övriga DM-Tävlingar (Ej klart med datum eller arrangör)

  • DM 10 000m
  • DM Castorama Arrangör IK Ymer, datum är inte klart