Funktionär till BUM 2019

Nedan kan du anmäla dig som funktionär. Du kan du önska vilka pass eller tider du kan delta, så uppfyller vi det i den mån det går.
Under anmälan ser du vilka passa som är vakanta.

Anmälan som funktionär till BUM

Funktionärsbehov

Skatås – START (hela)

Nummerlappsutdelning och avprickning: kl 0700
Start: kl 08.00

  • Ansvariga för start: Hans Anell och Björn Trollsfjord
  • Nummerlappar: Fredrik Nero, Elisabeth Svala Lindh
  • Extra – Sonat Idi, Hans Haak – Fotograf

Härkeshult 17km
Mat och dryck: kl.09.00
Avprickning: Tills sista man passerat.

  • 09.00 – 11.00 : 2 st (Pass 1) – Göran Johansson, Annika Johansson

Härskogen 28km
Mat och dryck: kl.10.00
Avprickning: Tills sista man passerat.

  • 10.00 – 12.00 : 2 st (Pass 1) – Jan Patriksson, Anne Kyrronen

Hindås 40km / START (halva)
Nummerlappsutdelning: kl 10.00
Avprickning: Tills sista man passerat.
Mat och dryck: kl.11.00
Start: kl 13.00

  • Ansvariga för start – Hans Anell och Björn Trollsfjord (plus Hans Haak – Fotograf)
  • 11.00 – 14.00 : Nummerlappar: Fredrik Nero, Elisabeth Svala Lindh
  • 12.00 – 15.00 : 2 st (Pass 1) – Joakim Zetterberg (Ansvarig för att fylla på vatten vid Olsfors på väg till pass 2), Kristian Adolfsson

Töllsjövägen 52km
Avprickning: Tills sista man passerat.
Mat och dryck: kl.12.00

  • 12.00 – 15.00 : 2 st (Pass 1) – Michelle Schnellbacher + Jennifer
  • 14.00 – 17.00 : 2 st (Pass 2) – Mikael Skönwall, Malin Skönwall

Nordtorp 73km
Avprickning: Tills sista man passerat.
Mat (varmt korv med bröd) och dryck: kl.14.00

  • 14.00 – 17.00 : 3 st (Pass 1) – Björn Johansson,  Ann-Charlotte Philipsson, Anette Von Schedvin
  • 17.00 – 20.00 : 4 st (Pass 2) – Joakim Zetterberg, Susanne Ljunggren, Petter Ljunggren, Annika Albrecht

Hestrastugan 82km
Dryck med musik: kl. 1500

  • 15.00 – 21.30 : Fotriktigt

Mål
Tidtagning och avprickning: Malin Svensson
Mat (hamburgare) och dryck: Hans Svantesson

  • Ansvarig vid målet: 1st – Malin Svensson
  • 13.00 bygga mål : 3 st (Pass 1) – Johan Brissman, Jan-Åke Grimborg, Jonas Svensson 
  • 14.00 Funktionär :  2 st (Pass 1b) Annelie Svensson, Torbjörn Svensson
  • 15.00 Funktionär : 3 st (Pass 2) – Lotta Book, Anette Larsson, Åsa Sund
  • 19.00 Funktionär : 3 st (Pass 3) – Jonas Svensson, Extra + utryckning
  • 23.00 Plocka ner : 3 st (Pass 4) – Jonas Svensson, Extra + utryckning
  • Matansvarig behövs :  1 st (Pass 5) – Hans Svantesson (Ricky)
  • Extra – Björn Trollsfjord, Hans Anell, Hans Haak (Fotograf)
  • Utryckning – från kl 14.00: Lars Karlsson